sprawdzone radio na fale średnie głośnikowe autorstwa Preskalera.jpg

sprawdzone radio na fale średnie głośnikowe autorstwa Preskalera.jpg
Rozmiar 79 KB
Kolega Preskaler to profesjonalista-elektronik, propagujący na różnych forach internetowych szeroko rozumiane radioamatorstwo (przydatne zwłaszcza dla początkujących).

Oto jego prosty głośnikowy odbiornik na fale średnie, który stroimy poprzez wsuwanie i wysuwanie rdzenia. Radyjko jest sprawdzone i gra bardzo dobrze.

W wykonaniu cewek/anteny ferrytowej powinien być pomocny opis od radyjka długofalowego (jedno "oczko" wyżej). Można też próbować zainstalować cewkę długofalową (z C1 = około 1.5 nF) - powinno grać tak samo dobrze.

Kondensator C7 najlepiej odłączyć podczas pomiaru napięcia/prądu (w momencie ustalania połowy napięcia zasilania w związku z ustalaniem punktu pracy tranzystorów komplementarnych). Po ustaleniu punktu pracy C7 możemy już znowu podłączyć.

Przypominam, że antena ferrytowa "odbiera" lepiej lub gorzej w zależności od jej ustawienia (kąta/azymutu) w stosunku do geograficznej lokalizacji nadajnika (wystarczy więc ją obrócić/przekręcić, aby się "wstrzelić" w najlepszy odbiór).

Opis Preskalera do tego układu brzmi:

To jest schemat tego grającego radia. Oczywiście, że rodzaj tranzystorów nie jest krytyczny - byle były zachowane zasady n-odpowiedniości (NPN/PNP). Krytyczne są natomiast napięcia w podanych punktach pomiarowych i koniecznie dobrać trzeba takie wartości rezystorów (czerwonych) aby uzyskać odpowiednie napięcia. Grubość drutu nawojowego na cewki też nie jest krytyczna, aczkolwiek im będzie grubszy, tym lepiej radio gra. No i trzeba wziąć poprawkę na zmienioną indukcyjność cewki przy nawijaniu jej inną grubością drutu niż podałem. Cewki trzeba tak wykonać, aby była możliwość przesuwania ferrytu w karkasie, bo to właśnie w ten sposób stroi się radio. Można oczywiście to zmienić i zastosować kondensator zmienny, ale z tym pewnie jest większy ambaras.

opracowanie: Preskaler (felektr.katalogi.pl)
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • swpc.opx.pl
  •